Aktivizační a zájmová činnost
- Využití volného času uživatelů služby přizpůsobujeme jejich potřebám a přáním, s ohledem na jejich dovednosti, schopnosti a fyzické limity a možnosti organizace.
- S uživateli pracuje tým pracovníků sociálního oddělení, čítající 4 pracovnice pro aktivizační činnost a 2 sociální pracovnice. Možnost věnovat se aktivitám pod vedením či s podporpou aktivizační pracovnice je zajištěna i o víkendech v dopoledních hodinách.
- V zařízení jsou nabízeny různé druhy aktivit - práce v keramické dílně, na zahradě, tkaní na ručním tkalcovském stavu, možnost nácviku k pracovním a sebeobslužným aktivitám. Duchovně založení uživatelé mohou navštěvovat bohoslužby pořádané v nešem Domově případně v sousední budově Domova pro seniory.
- Zahradní altán je vybaven kuchyňskou linkou, sporákem, lednicí, jídelním stolem. Zde mohou uživatelé pod vedením aktivizačních pracovnic realizovat vlastní přípravu pokrmů dle svého výběru.Ve vedlejší místnosti pracují uživatelé s různými druhy materiálu s využitím různých technik, mají zde také k dispozici tkalcovský stav. Uživatelé mohou v rámci rozvoje sebeobsluhy využívat pračku a ždímačku.
- V Domově jsou pořádány prodejní výstavy s tématikou Velikonoc či Vánoc. Také jsou organizovány taneční zábavy, táboráky, společenské hry. Mimo zařízení navštěvují uživatelé v závislosti různé akce pořádané v rámci města, podporujeme uživatele i ve využití návazných služeb. Oblíbené jsou návštěvy ZOO, divadelní představení, návštěvy knihovny, kde mají uživatelé možnost přístupu na internet.
- Denně se konají schůzky s uživateli. Na těchto schůzkách se nastíní zájmová činnost organizovaná pro uživatele, je zde prostor k vyjádření požadavků a konkrétních přání uživatelů. Uživatelé se zde dozvědí nejrůznější informace z dění nejen v zařízení, ale i ze celospolečenského dění v oblasti kultury, politiky, sportu apod.
V našem zařízení aktivně využíváme následující terapie:
CANISTERAPIE
Canisterapie je jednou z animoterapií, tj. terapií využívajících živá zvířata. V tomto případě se jedná o léčebný kontakt psa a člověka. Kromě psa je terapeuticky využíván zejména kůň, kočka, ale i např. lama, koza, morče či králík. Jedná se o podpůrnou metodu, která má pozitivní vliv na psychickou, duševní a fyzickou stránku člověka. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. Tato terapie nenahradí léčbu, nezastaví postup demence, nepostaví nechodícího na nohy, ale může zlepšit kvalitu života těch, kteří se jí zúčastní. Přítomnost psa či psů proměňuje atmosféru v zařízení, má dopad i na personál. Canisterapie může mít formu individuální nebo kolektivní. Využívá různých druhů plemen, s průkazem původu, ale i bez něj. Vždy se však jedná o psy, kteří prošli speciálním výcvikem a složili canisterapeutické zkoušky.
Canisterapie je poskytována uživatelům, kteří o ni projeví zájem, a to za úhradu. Do našeho zařízení dochází canisterapeutičtí pejsci se svými pány, kteří jsou organizováni v Piafě Vyškov. V závislosti na ročním období a na aktuální počasí probíhá buď v budově Domova, v prostorách zahrady či formou vycházky do blízkého okolí. Ve všech aktivitách, které na canisterapeutickém setkání probíhají, je kromě uživatelů hlavním aktérem pes. Většině uživatelů účastnících se canisterapie dělá radost se psa dotýkat, hladit jej, česat, nechat se od něj olizovat či cítit pod rukou jeho teplé tělo. Jsou však i takoví, kterým stačí být pouze v jeho blízkosti, sledovat jej. Jejich společným znakem je radost z přítomnosti psa.
FELINOTERAPIE
Felinoterapie je dalším druhem terapie využívajícím zvíře, tentokrát kočku. Jedná se opět o podpůrnou metodu s pozitivním vlivem jak na fyzickou, tak i psychickou stránku člověka. Jejím principem je přímý kontakt člověka s kočkou. Pro felinoterapii se hodí každá kočka, která je zvyklá na kontakt s cizími lidmi a má klidnou, milou, vstřícnou a vyrovnanou povahu a těší ji jak změna prostředí (teritoria), tak přítomnost a doteky cizích lidí. Nelze vymezit nejvhodnější plemeno, využívají se jak kočky nejrůznějších vznešených plemen, tak obyčejné kočky domácí.
Terapeutická kočka je využívána jak pro práci se skupinou, tak zejména individuálně. Tuto formu lidé upřednostňují – kočka se věnuje výhradně jim, přijímá jejich pozornost, doteky, poslouchá, nekritizuje. Někdy je kontakt živější – kočka do lidí strká hlavou, hopsá po posteli, komunikuje nebo si lehne, nechá se hladit a vrní.
Kočka je vhodná jako prostředník při práci s lidmi s poruchami paměti - mohou se jim snáze vybavit vzpomínky na předchozí život, koníčky, práci, záliby, na své domácí mazlíčky (vybavují si jejich jména, jak vypadala, zážitky s nimi). Kontakt s kočkou může u těchto lidí vést ke zklidnění nebo naopak k aktivizaci, soustředěnosti, zvýšení paměťových schopností.
U lidí s problémy s jemnou motorikou je využíváno vyšší tělesné teploty kočky na prohřátí rukou, uvolnění spasmů, trénování jemné motoriky hlazením, zapínáním, rozepínáním postroje, česáním či odměňováním pamlsky.
U všech lidí, kteří mají kočky rádi, vyvolávají pozitivní naladění, radost, uspokojení, že se jim někdo věnuje, že je poslouchá, že si mají s kým popovídat, přejdou na jiné myšlenky, zapomenou na chvíli na problémy s rodinou, bolesti, vnitřní nepohodu.
V Domově s námi žijí i 2 kočky domácí - Miluška a Zuzanka.
TERAPEUTICKÁ PANENKA
Další metodou, kterou při péči o naše uživatele využíváme, je terapeutická panenka. Svým vzhledem do jisté míry připomíná skutečné dítě. Panenka je vyrobena z měkkého materiálu, je příjemná na dotek a pozitivně stimuluje smyslové orgány klienta. Má speciálně vyvážené jednotlivé části těla, aby se mohla lépe objímat, chovat či posadit.
Nachází oblibu zejména u žen, neboť jim připomíná období mateřství. Mají potřebu se o panenku starat, pečovat o ni, hladit, objímat či zahrnovat polibky. Uživatelé si díky panence oživují vzpomínky na dobu, kdy se cítili potřební, důležití a milovaní. Panenka umožňuje i nenásilně rozvinout komunikaci s klientem, který běžně nekomunikuje.
Terapeutická panenka bývá nejčastěji zapůjčována uživatelům na pokoj a nabízíme ji pouze těm, kteří ve svém životě neprožili žádnou traumatizující zkušenost, např. ztrátu dítěte.
Je důležité podotknout, že nejde o infantilizaci klienta či snižování jeho lidské důstojnosti, ale navození pocitu radosti, bezpečí, jistoty a příjemných vzpomínek.